Mis on ettevõtete digipöörde toetus
Eesmärgiks on toetada investeeringuid, mis aitavad vähendada inimsekkumise vajadust, suurendada tarneahela efektiivsust ja ettevõtte digitaalset küpsust
Eesmärgiks on toetada investeeringuid, mis aitavad vähendada inimsekkumise vajadust, suurendada tarneahela efektiivsust ja ettevõtte digitaalset küpsust
Tegemist on väljavõttega 2020. a suvel RUPis avaldatud artiklist. COVID-19 pandeemia on juba mõjutanud suurt osa ettevõtetest ja tõenäoliselt mõjutab tulevikus veel paljusid. Negatiivsete mõjude leevendamiseks on riigi tasandil välja pakutud mitmeid abiprogramme ka ettevõtjate jaoks. Tugiprogrammide iseloom on erinev ja iga ettevõte peaks ise mõtlema, kas ning milliseid meetmeid nad saavad või soovivad kasutada….
Tootmistegevused, nagu ka kõik muud tegevused, jagunevad laias laastus kaheks: tegevused, mis lisavad tootele väärtust ja tegevused, mis ei lisa tootele väärtust. Praktikas on kindlaks tehtud, et suhe väärtust lisavate ja mitte lisavate tegevuste vahel on umbes 30%/70% (halvemal juhul koguni 3%/97%). Seega soovitan enne automatiseerimisega seonduvate investeeringute tegemist mõelda hoolikalt läbi, mis lõikusid tasub…
Tegemist on väljavõttega 2019. a suvel RUPis avaldatud artiklist. Kui tööstusettevõte soovib oma arengut kiirendada toetuste abiga, tasub kaalutleda toetuste taotlemist veel avatud meetmetest. Järgneva kahe näite puhul on tegemist jooksvalt menetletavate meetmetega, mis eeldatavasti püsivad avatuna veel mõnda aega. Ettevõtte arenguprogramm Sageli nimetatakse seda ka kompleksmeetmeks, sest sellest on võimalik toetust taotleda väga erinevatele…
Soovitan ettevõtjal, kes kaalutleb erinevate toetuste taotlemist, kõigepealt läbi vaadata oma pikaajalised arenguplaanid ja alles seejärel mõelda, kas ja milliseid toetusprogramme võiks ettevõtte arengu kiirendamiseks kasutada.
TJO Konsultatsioonid on viinud paljudes tootmisettevõtetes läbi efektiivsuse tõstmise võimaluste analüüse. Viimase aasta jooksul on aktuaalseks muutunud analüüsi läbiviimine digidiagnostika formaadis. Seda peamiselt just seetõttu, et EAS toetab tööstusettevõtetes digidiagnostika läbiviimist kuni 70% ulatuses ja seetõttu annab see võimaluse viia läbi põhjaliku analüüsi, millel on ettevõttele suur väärtus. Ei tasu lasta ennast nimest hirmutada! Paljudel…
Lean-mõtteviisis tuntakse terminit nimega “multifunktsionaalne meeskond”. Mis see on, kuidas multifunktsionaalsuse põhimõtteid tootmiseettevõttes rakendada ja meeskonda arendada? Küsimustele vastab lean-konsultant Urmas Ruubel. Mida tähendab “multifunktsionaalne meeskond” tootmisettevõtte kontekstis ja kuidas see teiste lean-tehnikatega haakub? Lean-käsitluses tähendab “multifunktsionaalne meeskond” meeskonna komplekteerimist ja arendamist sellisel põhimõttel, et oleks tagatud paindlikkus ja võimekus kõigi vajalike tööde tegemiseks. Multifunktsionaalsus…
“Meeldis videotreening. Palju praktilist infot kehakeele kasutamise ja “lugemise” kohta.” TJO Konsultatsioonid on esmatasandi juhtide juhtimisoskuste treeninguid läbi viinud juba üle 10 aasta. Iga-aastaselt osalevad meie avalikel ja ettevõttesisestel koolitustel kümned esmatasandi juhid, kelle sooviks on lihvida oma juhtimisoskusi, analüüsida inimeste juhtimisega seotud raskusi ja probleeme ning otsida lahendusi. Koolituste käigus palume kõigilt osalejatelt ka…
“Lean” on muutunud üleilmseks terminiks. See tähendab võimalikult väikese raiskamisega väärtuse loomisele keskendumist ning pidevalt parendamisvõimalusi otsivat kultuuri. Kuidas lean tekkis? Millal lean-tehnikad kasutusele võeti? Kes lean´i välja mõtles? Tutvustame lean-tootmise ajalugu ja arengut pisut põhjalikumalt. Fordi konveier 1913. aastal käivitas Henry Ford oma Highland Parki tehases esimese konveier-tüüpi tootmisliini. See oli tohutu hüpe tööstuse…
Tooted, tehnoloogia ja müügimahud muutuvad pidevalt. Tihti ei pane selle käigus tähelegi, et kunagi püsti pandud ruumipaigutus on nende muutuste järel muutunud ebaefektiivseks. Ettevõtte paindlikkuse üheks iseloomustajaks on ka ruumipaigutuse optimeerimine toimunud muudatustest lähtuvalt. Millal tegutseda ja millest alustada? Vastuse sellele küsimusele leiame, kui analüüsime aeg-ajalt LEANi klassikalisi kadusid. Kui muutunud on tootmise tehnoloogiline järjekord,…
Spageti diagramm (inglise keeles – Spaghetti plot) on visuaalne kujutis, mis näitab inimese, objekti või tegevuse teekonda mingi protsessi raames. Spageti diagramm on kiire ja lihtne viis, mis võimaldab jälgida ja visualiseerida objektide ja inimeste vahelisi kaugusi tööruumides. Nimi pärineb lõpptulemusest, mis näeb välja nagu spagetid taldrikul. Meetod võimaldab analüüsida transpordi, ruumipaigutuse, siselogistika ja liikumistega seotud…
Poka-yoke lahenduste eesmärgiks on minimeerida inimlikest vigadest tingitud kvaliteediprobleeme ja –kulusid.
– “Eestis vahetab aastal jooksul töökohta iga neljas töövõtja Eestis.” – “Tõenäoliselt tutvuvad ca 45% Teie töötajatest hetkel aktiivselt uute tööpakkumistega.” – “8% Teie töötajatest on juba saatnud oma CV, et kandideerida uuele töökohale.” – “Umbes 50% töötajatest, kellele pakutaks täpselt sama tööd ja täpselt sama palka paremini juhitud organisatsioonis, tunnistavad, et nad oleks nõus…
Ilmselt on kõik kogenud situatsioone, kus töö jääb seisma selle tõttu, et mingi materjal saab töökohal otsa, sest seda on unustatud tellida. Olgu selleks siis kontoris koopiapaber või tühi veepudel, tootmises mõni kinnitusvahend, abimaterjal vms. Korduvate protsesside puhul kasutatakse juba aastakümneid nn kanban-süsteemi. Suurte tootmiste ja keerukate protsesside puhul eeldab sellise süsteemi juurutamine põhjalikku eeltööd…
Sõbrapäeval, 14. veebruaril, tõmbas otsad kokku läbi 2017 aasta hilissügise ja talve kestnud praktiline koolitusprogramm „Efektiivse tootmise edulood“. Viiest 1-päevasest seminarist koosnenud programmis osales kokku 14 juhti ja spetsialisti Eesti erinevatest tootmisettevõtetest. Lisaks klassiruumis toimunud õppele külastati erinevaid edukaid ja efektiivseid tootmisettevõtteid, kus tutvuti LEAN-tehnikate praktilise rakendamisega juba põhjalikumalt. Programmi lahutamatuks osaks olid ka osalejate…
Suures paberitööstuse ettevõttes oli välja kujunenud, et igal nädalal pandi seisma viiest sektsioonistkoosnev tootmisliin. Liin oli vaja seisata eelkõige seetõttu, et teritada hirmkallist, lausa 10 000 € maksnud terade komplekti. Teritusprotsess nägi ise välja järgmine: 1. terade komplekti lahti monteerimine – 25 minutit 2. terituspingi juurde transport – 5 minutit 3. teritamine – 150 minutit…
PKC Eesti AS projektijuht Silver Kanne oli üks neist tublidest õppijatest, kes osales 2016. aasta kevadperioodil TJO Lean-tehnikate arenguprogrammis. Uurisime Silverilt tema töö ning lean-tehnikate arenguprogrammis õpitu kohta lähemalt. 1. Silver, räägi palun natuke PKC Eesti AS-ist. Mida Sa ettevõttes teed ning mis Sind motiveerib? PKC Eesti AS on PKC Group OY kontserni kuuluv ettevõte,…
On selge, et tootmistegevus nõuab ruumi. Tihti kuuleme tootmisettevõtteid külastades, et ruumipuudus on üks olulisi arengupidureid ning ilma uue tootmishalli või laopinnata pole võimalik kasvada ja paremaid tulemusi näidata. Samas on ka selge, et vajaliku lisaruumi tekitamisega kaasnevad märkimisväärsed investeeringud ning suurenevad püsikulud. Tegemist tundub olevat n.ö. „nokk kinni, saba lahti“ tüüpi probleemiga, mille olemusse…
Kliendid soovivad tänapäeval paindlikkust, kiireid tarneid ja väikeseid partiisid. Selleks on vajalik pidev masinate ümberseadistamine. Ümberseadistamisele kuluv aeg on aga puhas raiskamine, sest seade ei tooda selle aja jooksul lisaväärtust ega anna toodangut. LEAN-tööriistakastist saame selleks puhuks abiks võtta SMED-tehnika (ingl. k. “Single-Minute Exchange of Dies“), mille peamiseks eesmärgiks on tagada kiired tootevahetused ja võimalikult…
Aknatehase müügimees oli äsja leidnud uue kliendi. Peagi laekus kliendilt märkus toodete kvaliteedi kohta: nimelt olevat klient eeldanud, et lõppviimistletud oleksid ka puitaknaraamide välimised küljed. Murelik müügimees lõi majas korralikult lamenti: „Kehva tootekvaliteediga ei ole me konkurentsis! Me ei tohi seda klienti mingil juhul kaotada! Peame olema paindlikud ja kliendi soovidega arvestama, siis saame loota…
Hiljuti tulid ühe tootmisettevõtte sisekoolitusel jutuks raskused, mida keskastme juhid on kogenud leantööriistade juurutamisel. Selgus, et selles ettevõttes on üritatud 10 aasta vältel kolmel korral edutult juurutada ühte lean metoodikat – 5S-i (puhtus ja kord töökohal). Arutlesime, miks mõistlike ja positiivsete töökorralduslike muudatuste elluviimine seni õnnestunud pole, mida teha ja mida mitte teha, et esimene „lean-vasikas ei läheks…
Tead neid topse kontorilaudadel, mis on mõeldud kirjatarvete ja muu säärase hoidmiseks? Kui viibid praegu kontoris, on tõenäoline, et Sinu nägemisulatusse jääb üks selline tops, mis on täis erinevaid pastapliiatseid. Oma ülemist lauasahtlit avades leiad ilmselt veel paar erinevat kirjapulka… Kas Sulle on tuttav situatsioon, kui kirjutama asudes avastad, et topsist võetud pastapliiats ei tööta,…
Pärast seda, kui EAS lõpetas tootmisettevõtete diagnostika finantseerimise, jätkasime diagnostikate läbiviimist „oma kulu ja kirjadega“. Eesmärk on leida lühikese ettevõtte külastuse käigus efektiivsuse suurendamise võimalusi. Lihtne on pakkuda variante välja ettevõtetele, kes ei kasuta kas siis üldse või kasutavad väga vähesel määral lean tootmise elemente. Keerulisem on nende ettevõtetega, mis on juurutanud ja väidavad ennast…
Lean põhimõtete aina suurem kasutusele võtmine kaubanduses ja jaotusprotsessiga seotud ettevõtetes on tootmisettevõtete jaoks toonud kaasa palju uusi lahendamist vajavaid väljakutseid. Laovarude optimeerimine ja toodete sortimendi pidev suurenemine on viinud tellitavate partiide suuruse pideva vähenemiseni. Tootjate jaoks toob see kaasa vajaduse toota samuti väiksemaid partiisid, ehk teha tihedamini seadmetel tootevahetusi. Mitte kõik seadmete tootjad ei…
Toomas Jänes, te olete Stora Enso Packaging ASi tehase ja tootmisjuhiks. Milliseid väljakutseid pakub teile tüüpiline päev? Igapäevatöö on jälgida, et kõik toimib ja kui ei, siis panna kõik toimima. Sealhulgas tööohutuse küsimused, mida muuta, mida teha paremaks ja seda kuni töötajate heaoluni /töövõteteni välja. Vaatan, et oleks kõikidel mõnus tööd teha. Millal olete iseenda…
Minu esimene töökoht pärast kõrgkooli lõpetamist oli suures üleliidulise tähtsusega tootmisettevõttes, kus alustasin tööd stantsimise jaoskonna meistrina. Kui nüüd meenutan tolleaegset töökorraldust, siis julgen öelda, et sel ajal oli 100% kasutusel partiitootmine. Mäletan kvaliteediprobleeme, mis tekkisid stantsitud toorikute jõudmisel järgmisse operatsiooni. Tihti tuli suured partiid uuesti toota, kuna näiteks alles keermestamist alustades tuli välja, et…
Oleme valmis efektiivsuse suurendamise võimaluste vastu huvi tundvate tootmisettevõtete juures läbi viima tasuta tootmise efektiivsuse kiiranalüüsi. Mis on tootmise efektiivsuse kiiranalüüs? Efektiivsuse kiiranalüüsi sisu Oma sisult koosneb kiiranalüüs kahest osast: ringkäik tootmises ja laos vestlused võtmetöötajatega teadlikkuse taseme ja efektiivsuse tõstmise võimaluste täpsustamiseks Ringkäigu jooksul tekib konsultandil pilt sellest, milliseid muudatusi ettevõte on teinud efektiivsuse…
Olin hiljuti ühes vene keelt töökeelena kasutavas rahvusvahelises ettevõttes, kus emaettevõtte nõudel tuli kasutama hakata 8D raportit. Meilt telliti koolitus, mille eesmärgiks oli nii teoorias kui ka praktiliste näidete abil teha protsess läbi. Grupis oli 10 inimest, kellest ükski polnud midagi kuulnud ei juurpõhjuste analüüsist, ega isegi mitte sellisest mõistest. Emaettevõtte poolt oli saadetud 8D vorm…
LEAN kui ettevõtte toimimisviis on Eestis juba küllaltki laialt levinud. Areng on olnud kiire ja mudelid, mille kaudu ettevõtted on hakanud „tootmist timmima“ on pärit väga erinevatest allikatest. Samavõrd palju on eri käsitlusi, kuivõrd ka on LEANil endal eri nimesid (heal lapsel ikka mitu nime). Eesti ettevõteteni on LEAN jõudnud suuremalt jaolt välismaiste emaettevõtete kaudu….
Oma igapäevatöös kohtame Eesti tootmisettevõtete puhul sageli olukorda, kus efektiivsuse tõstmiseks tasuks teha mitmeid muudatusi. Tegelikkuses sooviks ka klient need ellu viia, kuid leitakse vabandus: „praegu küll ei saa“ – tööd on palju ja aega on vähe. Väga sagedased on situatsioonid, kus kokkulepitud kohtumised ja vahel ka koolitused tuleb ära jätta ootama paremaid aegu. Millest…
Jaapanlaste poolt väljatöötatud pideva parendamise tööriist „5S“ keskendub tulemusliku ja visuaalse töökoha loomisele. Tänapäeval kasutatakse sageli ka 6Si (lisatakse „safety“ ehk ohutuse tagamine) ja 7Si (lisatakse ka „security“ ehk turvalisuse tagamine). Töökoht korrastatakse selliselt, et: seal on vaid tööks vajalikud asjad; igal asjal on oma koht; tööks vajalik info ja kõikide asjade kättesaamine toimub kiirelt,…
1. Urmas, palun seleta lihtsate sõnadega, mis on LEAN? LEAN on ühelt poolt mõtteviis ja teiselt poolt konkreetsete juhtimistehnikate kogum. LEAN keskendub tootmisettevõtte konkurentsivõime suurendamisele kolmes valdkonnas: 1. tootmise kiirus – täidame kliendi tellimusi konkurentidest kiiremini; 2. väikesed kulud – suudame toota konkurentidest parema hinnaga; 3. stabiilne kvaliteet – toodame ainult selliseid tooteid, mis vastavad kliendiga kokkulepitud nõuetele; LEAN põhineb niiöelda…
Lühike ja lihtne vastus on, et seni pole välja mõeldud ühtki alternatiivset meetodit, kuidas ettevõtte protsesside ja tegevuste kvaliteeti paremini tõsta. Protsessijuhtimise juurutamist saab täielikuks nimetada siiski tinglikult. Kõiki protsesse ei ole mõtet kaardistada, rääkimata nende optimeerimisest. Seetõttu tuleb esmalt läbi mõelda, milliste ettevõtte protsesside puhul on kaardistamine ja analüüs vajalik ning millise detailsusega tuleks…
Põhiosa Eesti tootmisettevõtetest on Euroopa mõistes väike- või mikroettevõtted, mis peavad olema võimelised kuluefektiivselt tootma suhteliselt väikeseid ja kiiresti muutuvaid tootepartiisid. Seda ei suuda kaugeltki kõik ning seetõttu on kõrge kvaliteedi ja lühikese tarneaja saavutamine madalate kuludega ettevõtte jaoks järjest tihenevas konkurentsis oluline eelis. Üks võimalustest saavutada ettevõtte edukuse tagamiseks vajalik võimekus ja püsida jätkuvalt…
Mis on lean? Mis peitub selle lühikese märksõna taga, kuidas sellest kasu saada ja kuidas seda oma meeskonnaliikmetele selgitada. Siinkohal püüangi anda kiire ülevaate lean põhimõtete olemusest. Väärtuse loomine ja raiskamiste vähendamine Kui lühidalt kokku võtta, siis tähendab Lean keskendumist väärtuse loomisele ja sellega seonduvalt oma tegevuse ja protsesside pidevat optimeerimist. Üks suur valdkond, millega lean-projektid tegelevad on kadude (raiskamiste)…
Aasta algus on paljude organisatsioonide jaoks suhteliselt rahulik aeg. Aasta lõpu pingutused on selja taga. Uute tellimuste ja projektide sissetoomisega läheb aega. Inimestel on aega. Kui end liiga lõdvaks lasta, siis alaneb inimeste, meeskondade ja terviklikult vaadates organisatsioonide suutlikkus. Tavaliselt soovitakse töö juures hoida õiget meeleolu ja püsivalt piisavalt väljakutseid. Vastasel korral langeb meeskonna suutlikkus…
Eesti inimesed on leidlikud ja ettevõtlikud, kellele meeldib aktiivselt mõtteid avaldada ja teemasid arendada. Selle tulemusena tekib sageli palju toredaid ideid. Mõnikord lubavad ideede väljapakkujad need ka ellu viia. Mõnikord lepitakse isegi kokku, kes teeb ja mis ajaks. Paraku sellega sageli asi piirdubki… Kui keegi süstemaatiliselt teemadega ei tegele, tagant ei torgi, siis jäävad väärt…
Kuumadel juunikuu päevadel leidis meie küsimustele aega vastata OÜ Hyrles tegevjuht Urmo Sisask. Hyrles OÜ on aastal 2008 loodud 100 % Soome erafirma Hyrles OY-le kuuluv tootmisettevõte. Hyrles OY loodi 1989 aastal ja ettevõte on spetsialiseerunud õhukese lehtmetalli töötlemisele ja elektroonikatoodete valmistamisele kasutades moodsat tehnoloogiat. Eestis loodud tehases alustati tootmist 2009 a. kevadel ja ettevõtte toodanguks on allhanketoodete…
TJO Konsultatsioonid alustab uue rubriigiga, milles tutvustame veidi lähemalt oma kliente ja nende tegemisi. Esimesena on “luubi all” OÜ Palktare ja meie küsimustele vastas lahkelt juhatuse liige Siim Leisalu. OÜ Palktare on pikaajalise tootmis- ja ekspordikogemusega firma, mis tegeleb puit- ning palkehitiste projekteerimise, tootmise, müügi ja paigaldamisega alates 1993 aastast ning on üks juhtivaid puitmajade tootjaid Eestis….
Praegustes Eesti ettevõtetes ja asutustes on reeglina märgata üsnagi suurt aktiivsust. Kas on see „masu“ mõju, et kõikidel on piisavalt (ja enam) tegevust, või millestki muust tingitud, igal juhul on inimesed suhteliselt tegusad. Igavuse üle keegi ei kurda, pigem kurdetakse ajapuuduse üle. Seega käib hoogne tegevus. Kuid kas võime südamerahus öelda, et käib vilgas ja…
Lihtne LEAN-tööriist – Kanban Üldiselt on levinud arvamus, et tootmise mõjususe ja tõhususe parendamine, eriti Lean-tööriistade kasutamine praktikas, on midagi keerukat ja hirmsat. Et seda müüti murda, toon ühe näite lihtsatest Lean-tööriistade kasutamisest igapäevases elus. Erinevalt paljudest kvaliteeditööriistadest on Lean tööriistadeks lihtsad ja üldtuntud meetodid, mis aitavad lihtsustada protsesside keerukust, vähendada jääkide teket ning muuta…
Sisenedes kaubanduskeskuse väiksesse kauplusesse, kus hetkel pole teisi ostjaid ning müüja on oma pilgu naelutanud kassa arvuti monitorile filmi vaatamiseks. Asja tehes ning kaupade vahel ringi vaadates annab tema kehakeel ilmselgeid signaale: “SA OLEKS VÕINUD MINU POEST MÖÖDA MINNA!” Stopp, teeme siinkohal väikese peatuse olukorra vaatlemiseks. Tollel hetkel ei olnud müügiprotsess koheselt valmis käivituma. Müüja oli…
Viimase aasta jooksul on ajakirjanduses ilmunud suurel hulgal artikleid raskuste kohta ehitussektoris. Valdavalt on kirjutatud, kui halvasti kellelgi läheb või süüdistatakse finantsasutusi. Käesolev artikkel, vastupidiselt üldlevinud teemakäsitlustele, toob välja võimaliku retsepti kriisi võitmiseks. Tõsi, olukord ehitusturul on keeruline. Praktiliselt ainsaks ehitaja valimise kriteeriumiks on kujunenud hind. Paljud ehitusettevõtted teevad pakkumisi sageli alla omahinna ning püüavad…
Täna tahaksin peatuda ühel olulisel valdkonnal, mille abil on võimalik oma tegevuste tulemuslikkust parandada. Ja võib-olla olekski see just järgmine samm peale eesmärkide püstitamist tootmise efektiivsuse suurendamiseks. Ka ei nõua need tegevused ilmselt väga suuri ressursikulusid ja investeeringuid võrreldes teiste valdkondadega nagu koolitus, tarnijate arendamine, igasugused analüüsid jne. Ja see valdkond oleks nimelt “Puhtuse ja…
Suvine periood on selleks korraks jällegi läbi saamas. Loodetavasti pisut heitlikust suvest jääb siiski väikeste vihmasabinate asemel meelde päikesepaiste. Nüüd on aga taas aeg suunata oma mõtted töistele tegemistele-toimetustele ning hakata seadma sihte tulevaste perioodide planeerimiseks. Mida aga seejuures silmas pidada? Keerleme oravarattas Ülekuumenenud majandusest ning ettevõtluse kiirest kasvutempost loeme ajalehtedest pea iga päev. Usun,…
Tootlikkust mõõdetakse (lihtsustatult) töö tulemuse ja selleks kulutatud ressursside hulga võrdlemise teel (tulem/ressursid). Tegelikult on sama loogikat võimalik rakendada ka bürootöö hindamisel. Näiteks võime mõõta aruannete koostamiseks kuluvat keskmist aega, arve või kirja käsitlemise keskmist aega vms. Kõiki neid näitajaid saab ka rahalistesse ühikutesse teisendada, mis enamasti aitab paremini mõista võimalikku säästu. Sageli on bürootöö…
Ettevõte kaasab toodete arendus- ja tootmisprotsessi oma tarnijad, aidates mõista, milleks nende poolt tarnitud materjali või komponenti kasutatakse ning milline on nende toote lõppkasutuse otstarve. Igapäevane tegevus tootmisega või teenuse pakkumisega seotud ettevõttes sisaldab ühe olulise osana koostööd tarnijatega ja/või allhankijatega. Nende koostööst sõltub suuresti see, kas ettevõte suudab täita oma klientide nõudmisi või nendega…
Arendan pisut edasi eelmises uudiskirjas kajastatud teemat tootmise efektiivsuse tõstmise vajalikkusest. Arutleksin natuke selle üle, millest tasub alustada. Artiklis kirjutati “Iga ettevõte peab sisemiselt tegema valiku, milliste valdkondade arendamisega alustada. Valiku tegemisel tuleks lähtuda kasumlikkusest – millise valdkonnaga tegelemine annab kõige kiiremad tulemused”. Minu arvates tasuks juhtidel esimesena mõelda sellele, mida nad oma tegevusega üldse saavutada tahavad….
Ühel päeval, kui ootasin järjekorras seistes selle kiiret kulgemist, juhtusin juhuslikult kuulma kahe samas järjekorras seisja vestlust. Mulle tundus, et nad olid omavahel vanad tuttavad, aga polnud kaua kokku trehvanud. Kuulsin lauset, mis justkui sundis mind vestlust pealt kuulama. “No üldiselt teen tööd siis, kui midagi muud veel lõbusamat teha pole!” kiitles korrektse välimusega selgelt…
Eesti ettevõtete tootmisefektiivsuse madal tase on muutunud praeguseks väga aktuaalseks teemaks. Tõepoolest, Eesti tööstuse senised “eelised” (kohaliku tooraine olemasolu, sihtturgude lähedus, väikesed tööjõukulud, tootjate paindlikkus, toodete ja teenuste kombineerimine, alaliitude toetused) hakkavad vähenema, võrreldes varasemate aastatega. See aga kahandab ettevõtete konkurentsivõimet. Konkurentsivõime säilitamisel on suurteks probleemideks tootlikkuse aeglane kasv ja kõrgekvaliteedilise ning hea mainega toodangu…
Me puutume kokku ülesannetega ja kohustustega, mis tekivad tööülesannetest või meie isiklikest kohustustest lähtuvalt. Üldjuhul me teame, mida peame tegema, kuid kõige raskem on tegevuste ellu viimine ning lõpuni ära tegemine. Üldiselt võib ülesanded ja kohustused oma iseloomult jagada kaheks. Esiteks meeldivad tegevused, mille tegemine ei valmista suuremat muret ja mis tehakse tavaliselt esmajärjekorras ja…
“Kuidas läks?” küsisin sõbralt, kes oli just tulnud tähtsalt korvpallimängult. “Võitsime, lõpuks ometi!” kuulsin ta häälest uhkuse, rahulolu, kuid samas ilmsest pingutusest tingitud väsimuse noote. Kuna tavaliselt olime analüüsinud kaotusi suure innuga ja leidnud ka põhjused, miks eesmärki ei saavutatud, olin eriliselt huvitatud, mis nüüd siis kordamineku tõi. “Oo, super! Kuidas see teil õnnestus?” üritasin…
Kvaliteedijuhtimissüsteemi arendamist ette võtvate firmade juhid on nii mõnigi kord arvamusel, et süsteemi loomisega kaovad kõik siiani eksisteerinud probleemid. Praktika näitab aga natuke teist pilti. Kvaliteedijuhtimissüsteemi põhiline eesmärk on tagada toodete või teenuste stabiilne kvaliteet. Selleks tuleb analüüsida protsesse, leida üles kvaliteediriskid ja töötada välja kvaliteediriske haldavad meetmed. Kokkuvõttes tehakse kõik, et tagada toote või…
Iga inimese üheks suuremaks katsumuseks on talle eluks antud aja võimalikult hea kasutamine. Üldiselt ei ole sihitu ja väärtustamata ajakasutus – ajaraiskamine – aktsepteeritud. Järgnevalt soovin edastada teile mõned seminari “Efektiivne ajakasutus” ettevalmistamisel tekkinud mõtted, millest juhindumine võimaldab oma aega paremini kasutada ja laiemalt – elukvaliteeti parandada. Aja teadlik planeerimine lisab kindlustunnet eraeluliste ja ametialaste soovide ning sihtide…
Mu tuttav töötab ühes Eesti ettevõttes, millel läheb hästi. Või õigemini, millel läks hästi kuni töötajad hakkasid ettevõttest lahkuma. Uueks töökohaks valiti naaberriik, kus makstakse väidetavalt 2-3 korda rohkem palka. Selline käitumine kutsus esile tema kui juhi nördimuse Euroopa Liidu, valitsuse ja ebalojaalsete töötajate suhtes. Kui mõni aeg hiljem küsisin, kas olukord on paremaks muutunud…
Kohtudes erinevate ettevõtete spetsialistidega tõstatub kvaliteediteemadest rääkides sageli pideva parendamise tagamise probleem. Uurides selle olemust tekitab ebaselgust nii parendamist vajavate probleemide parendusallikate kui ka parendust vajava taseme määratlemine. ISO 9001:2000 sõnab järgnevat: Organisatsioon peab pidevalt parendama kvaliteedijuhtimissüsteemi mõjusust, kasutades selleks kvaliteedipoliitikat, kvaliteedieesmärke, auditite tulemusi, andmete analüüsi, korrigeerivaid ja ennetavaid tegevusi ning juhtkonnapoolseid ülevaatusi. Nagu näha…
Jaapani keeles tähendab kanban kaarti või märki (märguannet). Seetõttu on tõmbe-süsteemiga tootmises antud kanbani nimi laovarude ohjamise kaardile. Sisuliselt on see töö tellimus, mis liigub koos materjaliga. Iga kaart identifitseerib kooste osa ja viitab, kust see tuleb ning kuhu läheb. Sellisel moel toimiv kanban süsteem on infosüsteem, mis ühendab kõik protsessid tootmises ja soovitavalt kogu väärtusloomeahelas (kliendist tarnijani). Kanban on visuaalse juhtimise süsteem…
VSM – Value Stream Mapping (väärtusahela kaardistamine) on kasulik tööriist, kui soovite: kaardistada objektiivselt ja üksikasjalikult tänane töökorraldus ja muuta sellega ilmsiks erinevad raiskamised ja ebaotstarbekad liigutused, tegevused, protsessid, kontrollimised vms saada protsessidest ühte moodi aru, aidata meeskonnaliikmetel paremini mõista ühiste protsesside ja vajatava info ning muude materjalide sisu; parendada sellega meeskonnatööd ja protsesside toimivust;…
Alustuseks tahaksin jagada Teiega lugu, mille rääkis mulle üks tuttav. Olles vastu võtnud osakonnajuhi töökoha, arvas ta, et on saanud hea elu peale.See oli väga meeldiv, huvitav ja kogemusterikas aeg. Töösse sisseelamine kulges hõlpsalt. Ta leidis kohe endale paar rutiinset tegevust, millega võis olla kasulik ja näidata, et tal on tähtsaid ülesandeid. Tema allkirjadega väljastatud…
Uue aasta saabumisega sai valdaval osal ettevõtetest ümber ka majandusaasta. Jaanuar ja veebruar on kuud, kus tehakse kokkuvõtteid saavutatud tulemustest, seatakse sihte järgnevaks perioodiks ja hinnatakse edusamme teel pikemaajaliste eesmärkide poole. Kuidas efektiivselt korraldada strateegilise plaani väljatöötamine või ülevaatus on firma tegevuse eesmärgistamisel kriitiline edutegur. Strateegiline planeerimine on strateegilise juhtimise oluline ülesanne, mis nõuab nii…