See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Main content section

1-minuti õppetund: Mõned on edukamad kui teised…

“Kuidas läks?” küsisin sõbralt, kes oli just tulnud tähtsalt korvpallimängult. “Võitsime, lõpuks ometi!” kuulsin ta häälest uhkuse, rahulolu, kuid samas ilmsest pingutusest tingitud väsimuse noote.

Kuna tavaliselt olime analüüsinud kaotusi suure innuga ja leidnud ka põhjused, miks eesmärki ei saavutatud, olin eriliselt huvitatud, mis nüüd siis kordamineku tõi.
“Oo, super! Kuidas see teil õnnestus?” üritasin teda tunnustada ja ka oma uudishimu rahuldada.

Selgus, et nad olid teinud erilist eeltööd mängu võitmiseks.

“Vastased olid väga kõvast puust, kuid nad tulid ilmselt natuke mütsiga lööma, sest alagrupis saime paraja paki,” oli ta alustuseks tagasihoidlik.
“Kas tegite ka ise midagi teisiti?” ei mallanud ma oodata.

“Enne mängu korraldasime koosoleku ja arutasime meestega läbi, milline on meie mänguplaan. Õnneks olid kõik vennad terved ja varakult kohal ning kuulasid treenerit tähelepanelikult,” jätkas ta tagasivaadet.
“Nõupidamisest oli palju abi, sest igaüks sai konkreetse rolli ja ülesande, mida on vaja teha, ning mängu ajal suutsime nendest enam-vähem kinni pidada. Kasutasime ära kõik võimalikud määrustikuga lubatud pausid, suutsime üksteist mitte süüdistada ning mõelda sellele, miks ja kuidas on vaja esialgseid plaane muuta,” sattus ta jutuhoogu.
“Aga kuidas te kaitses vastased pidama saite ja oma isekat esinumbrit talitsesite?” Eelnevad analüüsid viitasid nimelt nendele probleemidele.

“Kaitse pidas, sest treener vahetas väsinud või kinnijooksnud mehed kiirelt värsketega ja isetsejat ohjas treeneri toonitus, et mänguplaani eiramine võrdub pingile kutsumisega,” viitas ta treeneri suurele panusele.
Lõpetuseks uskus ta, et võidu tõi siiski kõigi, isegi muidu käegalööjate uskumine võidu võimalikkusesse, üksteise innustamine, rollide ja mänguplaani järgimine ja kokkulepitud ülesannete täitmine.

See lugu ongi vastuseks pealkirjas toodud küsimusele.
Huvitaval kombel avastasin, et sõbra mäng näitab selgelt kätte juhtimise, planeerimise ja süsteemi rakendamise plussid ehk edukuse võtmed.
Vaatame veel kord, millised on eduka ettevõtmise juhi kohustused selle võidumängu valguses.

  • Ära alahinda konkurente
  • Mõtle välja ja koosta plaan iga olulise tegevuse elluviimiseks
  • Koosta plaan selliselt, et seda oleks kerge muuta, ja ära kõhkle põhjendatud muudatuste sisseviimisel
  • Oska ennast kehtestada ja olla liider, pane teisi ennast kuulama
  • Taga igaühe õigeaegne kohalolek
  • Kaasa kõik meeskonna liikmed
  • Selgita igaühele tema rolle ja ülesandeid ning ühiseid sihte ja eesmärke
  • Tunne seadusandlusest tulenevaid nõudeid ja võimalusi
  • Enneta vastastikust süüdistamist, kõik kaaslased tahavad anda endast parima
  • Ole kursis ettevõtmise oluliste probleemidega ja tee midagi otsustavalt nende lahendamiseks
  • Jälgi ja motiveeri meeskonda ning anna selle liikmetele tagasisidet ja õigeaegselt puhkust
  • Tähtsusta üksteise innustamise vajalikkust
  • Süsti kõigisse usku, et õnnestumine on kindlasti võimalik

Me kõik oleme kaasa elanud sportlaste tegevustele ja võitudele, õppigem siis nende edukusest ja kasutagem õpitut mistahes ettevõtmise läbiviimisel. Pean siin silmas eesmärkide püstitamist, sihikindlust ja plaanide elluviimist. Tähtsad on küll meeskonna professionaalsed oskused, kuid isiklik sobivus ja läbisaamine võivad olla lõppeesmärgi saavutamise seisukohast isegi olulisemad.
Pidage meeles, et edukuse tagab ühiste väärtuste, selge sihi ja kokkulepitud eesmärkidega tegutsev ühtne seltskond!

Tunned teema vastu huvi?