Teeme ruumi efektiivsusele
Tihti on tootmise ruumiplaan ja seadmete paigutus (ning sellest lähtudes ka töökorraldus) paika pandud aastaid tagasi hoopis teistest oludest ja eeldustest lähtudes. Meid ümbritsev keskkond, nõuded ja tooted aga muutuvad kiiresti ning ka tootmisettevõtted peavad olema valmis muutuma. Tihti on tootmises töötavad inimesed igapäevase “status quo´ga” nii harjunud, et kui isegi soovitakse, ei suudeta näha, et asju võiks ka efektiivsemalt teha. Selge on ka see, et muudatuste elluviimine tootmises on tihti mastaapne ja keeruline ning seotud märkimisväärsete kuludega. Seetõttu lepitakse pigem olemasoleva olukorraga, kartuses segadust külvata, kuid ei oleks vist tootmisjuhti, kes ei mõtleks igapäevaselt järgmistele küsimustele:
- Mida tuleks muuta, et suurendada efektiivsust ja läbilaskevõimet?
- Kuidas kasutada pinda, seadmeid ja inimesi kõige efektiivsemal moel?
- Mida, millal ja millises järjekorras ümber korraldada?
- Kuidas mõjutavad tootmise layout´i muudatused muid tegevusi?
- Kas muudatused toovad ikka kaasa efektiivsuse kasvu või hoopis suure segaduse?
- Kuidas muudatused võimalikult kuluefektiivselt ellu viia?
Koolituse raames analüüsivad osalejad näidisülesande baasil tootmise efektiivsust eelkõige ruumipaigutusest tingitud raiskamiste aspektist ning pakuvad välja omapoolsed põhjendatud muudatusettepanekud.
Koolituse eesmärgid
- Tutvustada praktikas tootmise efektiivsuse analüüsimise protsessi ja erinevaid tööriistu;
- Anda osalejatele praktiline kogemus efektiivsuse analüüsiprojektis osalemisest;
- Panna osalejad mõtlema ruumipaigutusest tingitud raiskamiste vähendamisele ja lean-põhimõtete rakendamise võimalustele oma tootmises;
Näidisülesanne: Ettevõte "Soft Sohva" vajab abi läbilaskevõime suurendamisel
“Diivanitooja “Soft Sohva” oli tegutsenud 20 aastat. Omanik otsustas ettevõtte müüa välisinvestoritele. Tootmisjuht sai uutelt omanikelt ülesandeks analüüsida praegust ruumipaigutust ning sellest tulenevat tootmiskorraldust ning teha omapoolsed põhjendatud ja läbi analüüsitud muudatusettepanekud, et maksimeerida tootmise läbilaskevõimet.”
Kutsume Sind kaasa mõtlema! Läheme üheskoos tootmisjuhile appi, võtame praeguse tootmise “pulkadeks” lahti, et see päeva lõpuks paremal ning efektiivsemal moel kokku tagasi panna. Millise tootmise läbilaskevõime tõusu suudad Sina saavutada?
Gruppides mõõdame, arvutame ja analüüsime, loome seoseid, murrame tabusid, vaidleme, arutame, põhjendame, “ründame aju” ja teeme ettepanekuid. Näidisülesande abil mängime simulatsiooni korras läbi ühe tootmisettevõtte efektiivsuse analüüsi.
Teemad
- Raiskamiste märkamine ja vähendamine tootmises;
- Protsesside kaardistamine ja analüüs;
- Pudelikaela/kitsaskoha väljaselgitamine;
- Efektiivne ruumipaigutus (layout),
- Efektiivne töökoht;
- Rakktootmine;
- Tasakaalustamine ja pidev voog;
- Kanban süsteem;
- Tootmislogistika;
Metoodika
Koolitusel vahelduvad lühiloengud rühmatööde ja aruteludega, mille raames keskendutakse näidisülesandes toodud juhtumi analüüsimisele ja võimalike lahenduste väljapakkumisele. Rühmatööde käigus tutvuvad osalejad saadaolevate materjalidega (olemasolev tootmise layout ja seadmete paigutus, info toote kohta, erinevad andmed, mida analüüsida) ja valmistavad ette omapoolsed ettepanekud, kuidas suurendada tootmise läbilaskevõimet ilma olulisi investeeringuid tegemata.