See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Peamise sisu sektsioon

Mis on kalaluu diagramm?

Kalaluu diagramm, mida kutsutakse ka põhjus tagajärg diagrammiks või Ishikava diagrammiks on kasulik tööriist, kui soovite analüüsida ja tuua visuaalselt esile seosed probleemi ja selle põhjuste vahel. Sageli kasutatakse seda ühe sammuna juurpõhjuste analüüsi läbiviimisel. Seda võib läbi viia paberil või erinevate tarkvarade abil.

Põhjus-tagajärg diagrammi koostamine käib kokkuvõttes järgmiselt:

  1. Määratle selgelt ja objektiivselt probleem (tagajärg), mida tahetakse analüüsida.
  2. Määratle tagajärje võimalike põhjuste peamised kategooriad, kasutades üldisi harusid. Harude nimetused võivad erineda, kuid tootmisettevõtete puhul on kõige levinumad nn 6 „Mi“ (ingl k sõnade põhjal) – masin, materjal, mõõtmine, inimene, meetod, keskkond (emake loodus)
  3. Koosta nn raam-diagramm.
  4. Too ajurünnaku käigus välja tagajärje tekkimise võimalikud põhjused ja paiguta need vastavate kategooriate alla.
  5. Analüüsi kõiki põhjusi, muutes need järjest spetsiifilisemateks (paigutatakse alamharude juurde).
  6. Väljajäetud faktorite kontroll (kas on midagi olulist välja jäänud) – siin on abiks mitmeid erinevaid tehnikaid.
  7. Probleemi tugevalt mõjutava faktori väljaselgitamine (tee kindlaks ja tõmba ring ümber kõige tõenäolisematele ja mõjukamatele põhjustele).
  8. Juurpõhjuseni jõudmiseks järgneb andmete kogumine ja analüüsimine, mis aitab välja selgitada ja tõestada peamiste põhjuste ehk juurpõhjuste kontrollimiseks. Vajadusel kasutatakse selleks teisi meetodeid, nt vastastikuste suhete diagramm, Pareto diagramm, regressioonianalüüs jms
  9. Lõpuks selgitatakse välja peamine põhjus ehk juurpõhjus ja valmistatakse ette parendusprogramm selle kõrvaldamiseks või leevendamiseks.

Täpsem info kalaluu diagrammi kohta

Kalaluu diagrammi kasutamist õpetatakse:

  1. kvaliteedijuhi arenguprogrammi koolitusel Probleemide lahendamise tööriistad;
  2. Lean 6 sigma green belt programmis (nii lihtsamate kui ka keerukamate tööriistade koosseisus);
  3. kvaliteediinseneri arenguprogrammis;
  4. koolitusel RCA – juurpõhjuste analüüs.

Loomulikult oleme valmis tutvustama kalaluu diagrammi jpt tehnikate rakendamist organisatsioonisiseste programmide raames. Kui olete huvitatud organisatsioonisisesest koolitusest, siis palun andke meile sellest teada.

TJO Konsultatsioonid on viinud aastate jooksul läbi arvukalt koolitusi ja parendusprojekte, mille raames on tulemuslikult kasutatud ka kalaluu diagrammi. Oleme lahkesti valmis oma kogemusi jagama. Kui soovite kalaluu diagrammi vm tehnika kasutamise kohta rohkem teada, siis palun saatke oma küsimus. Kui soovite kaasata erinevate tööriistade tutvustamiseks või meeskonna väljaõpetamiseks oma valdkonna professionaale, siis palun andke meile sellest teada.

 

Tunned teema vastu huvi?