Konsultant kirjutab: Kiire tootevahetus SMED tehnikaga
Urmas Ruubel
Lean põhimõtete aina suurem kasutusele võtmine kaubanduses ja jaotusprotsessiga seotud ettevõtetes on tootmisettevõtete jaoks toonud kaasa palju uusi lahendamist vajavaid väljakutseid. Laovarude optimeerimine ja toodete sortimendi pidev suurenemine on viinud tellitavate partiide suuruse pideva vähenemiseni. Tootjate jaoks toob see kaasa vajaduse toota samuti väiksemaid partiisid, ehk teha tihedamini seadmetel tootevahetusi. Mitte kõik seadmete tootjad ei arvesta nende trendidega ja palju on veel seadmeid, kus tootevahetus kestab liiga kaua.
Seega tootmisettevõtetel, kus sellised probleemid esinevad tuleks midagi ette võtta. Appi tuleb tehnika, mida tuntakse laialdaselt SMED (Single Minute Exchange of Dies) nime all. Seda tehnikat võiks iseloomustada läbi selle, et kui lean pakub välja seoses seadmete tööga mitmeid tööriistu, mis on suunatud seadmete töötamise efektiivsemaks muutmisele, siis SMED on tehnika, mis on suunatud seadmete seisakute aja lühendamisele ja läbi selle võimaliku töötamise aja suurendamisele.
SMEDi olemusest on lihtne aru saada, kui mõelda auto rehvivahetuseks kuluva aja peale. Tinglikult rehvide vahetamiseks kuluv aeg on auto, kui seadme juures sama, mis seadistuseks või tootevahetuseks kuluv aeg tootmisseadme juures. See on aeg, mil seade ei saa omanikule kasu tuua. Kes mäletab nõukogude aega, mil suverehvide vahetamine talverehvide vastu tehti ära koduste vahenditega, teab, et halvemal juhul kulus selleks ca 2-3 tundi.
Rehvide vahetus on ka Vormel 1 autode juures vaja ära teha ühe võidusõidu jooksul, seega mida kiiremini see toimub, seda kiiremini saab auto tagasi rajale. 2-3 tundi oleks täielik katastroof. Sisuliselt võtsid Vormel 1 meeskonnad kasutusele SMED tehnika ja 1950 a Minneapolises mõõdeti rehvide vahetamise ajaks 68 sekundit. Tohutu edasiminek algtasemelt. Siiski ei jäänud tehnikute meeskonnad tulemusega rahule ja 2013 mõõdeti sealsamas rehvide vahetuse ajaks 2,3 sekundit. Kas seda aega on võimalik veel lühendada? Vastus on kindlasti jaatav, iseküsimus on selles, kui palju ja millise hinnaga.
Siit on lihtne järeldada, et SMED on pidev protsess ja lean tootmises pidevas kasutuses olev tehnika. Iga aktsiooni järel tootevahetuseks kuluv aeg väheneb. Esimestel kordadel väga suures ulatuses, hiljem aga aina vähem ja vähem. Tuleb meelde ettevõte, kus oli regulaarselt tegeletud selle tehnikaga 8 aasta jooksul ja tootevahetus oli seal vähenenud 8 tunnilt 20 minutini.
TJO Konsultatsioonid on mitmetes ettevõtetes koha peal läbi viinud esimese SMED seminari seadistajatele ja operaatoritele koos reaalse tootevahetusaja lühendamise aktsiooniga ettevõttele olulisel seadmel ja iga kord oleme ka saavutanud märkimisväärse aja kokkuhoiu. Saavutatud tulemus vajab standardiseerimist ja mõne aja möödudes, kui on tekkinud uusi parendusideid, kordamist.
Kui puutute kokku samalaadsete probleemidega oma ettevõttes oleme rõõmuga valmis jagama oma kogemusi ja aitama teil käivitada SMED protsessi. Loe lähemalt SMED-projektide läbiviimisest.