See veebileht kasutab küpsiseid (cookies).

Jätkades TJO Konsultatsioonide veebilehe kasutamist, nõustud meie kasutajakogemuse parandamiseks mõeldud küpsiste ja nende kasutamise tingimustega. Tutvu meie andmekaitse põhimõtetega.

Peamise sisu sektsioon

Konsultant kirjutab: Juurpõhjuste analüüs ja 8D raport

Urmas Ruubel
Efektiivsuse ja tootmise juhtimise konsultant

Olin hiljuti ühes vene keelt töökeelena kasutavas rahvusvahelises ettevõttes, kus emaettevõtte nõudel tuli kasutama hakata 8D raportit. Meilt telliti koolitus, mille eesmärgiks oli nii teoorias kui ka praktiliste näidete abil teha protsess läbi. Grupis oli 10 inimest, kellest ükski polnud midagi kuulnud ei juurpõhjuste analüüsist, ega isegi mitte sellisest mõistest. Emaettevõtte poolt oli saadetud 8D vorm Exceli tabelina ja see oli lähtekoht, kust tuli alustada.

Esimesed muljed olid murettekitavad, kuna tekkis tunne, et inimesed on hirmul, kas nad ikka saavad kõigest aru ja oskavad hiljem seda praktikas kasutada. Mina ei olnud seda samuti vene keeles ennem õpetanud ja seetõttu samuti veidi ärevuses.

Juba esimestest slaididest ja selgitustest tundusid pinged hajuvat, kui kuulajatele sai selgeks PDCA mudeli otsene seos 8D raporti ülesehitusega. Kokkuvõttes koolitus läks hiilgavalt, varutud ajast lõpetasime isegi natuke varem ja tagasiside oli ülipositiivne.

See kõik pani mind mõtlema, et miskipärast kasutatakse juurpõhjuste analüüsi ja samuti probleemide lahendamise 8D raportit Eestis põhjendamatult vähe. Üks võimalik põhjus on see, et peetakse seda liiga keerukaks, mida tõestas ka eelpool kirjeldatud grupi esialgne suhtumine. Siinkohal julgen küll julgustada kõiki ettevõtteid, kes peavad vajalikuks vigade põhjuste analüüsimise ja süsteemse kõrvaldamisega tegeleda, võtta need lihtsad tööriistad oma varustusse.

Loe lähemalt 8D raportist ja juurpõhjuste analüüsist

Tutvu ka erinevate efektiivsuse tõstmise meetoditega: https://tjo.ee/konsultatsioonivaldkonnad/efektiivsus-ja-lean/

Tunned teema vastu huvi?