1-minuti õppetund: Too juurde!
Ilmselt on kõik kogenud situatsioone, kus töö jääb seisma selle tõttu, et mingi materjal saab töökohal otsa, sest seda on unustatud tellida. Olgu selleks siis kontoris koopiapaber või tühi veepudel, tootmises mõni kinnitusvahend, abimaterjal vms.
Korduvate protsesside puhul kasutatakse juba aastakümneid nn kanban-süsteemi. Suurte tootmiste ja keerukate protsesside puhul eeldab sellise süsteemi juurutamine põhjalikku eeltööd ja erinevate arvutuste läbiviimist. Sama loogikat võib lihtsalt ja edukalt rakendada ka näiteks kontorisse koopiapaberi või joogivee tellimisel (tänapäeval tellivad paljud organisatsioonid kontorisse 18.9l veepudeleid, mis valede koguste korral võtavad päris palju ruumi).
Tuleb vaid välja selgitada, kui kaua võtab aega joogivee kohaletoimetamine, kui suur on tavapärane vee kulu näiteks päevas. Selle põhjal saab kokku leppida kokku mugavas lahenduses, mis tuletab õigel ajal tellimist meelde ja väldib ühest küljest materjalide vajakajäämist, teisalt aga liigsete varude soetamist.
Tänapäeval on tarned vägagi operatiivsed. Reeglina suudetakse tagada vajalike materjalide tarne juba järgmisel tööpäeval. Näiteks kui teie kontoris kulub alla 1 pudeli vett päevas, siis on põhjust hoida varuks 1 pudelit, mitte tervet virna. Enamasti on veepudelite hoidmiseks kindel koht. Kui nüüd panna viimase täis veepudeli põhja alla kergelt eemaldatav kaart kirjaga „telli juurde“ (vajadusel koos muude andmetega), siis tuletab see silt pudeli kasutuselevõtmisel tellimist meelde. Selle kaardi saab edukalt toimetada tellija kätte ja järgmisel päeval tuuakse kohale uus veepudel. Nii ei ole vaja liigset varu ja ühtlasi ei teki ka tarneauke.
Vaata lisaks: https://tjo.ee/konsultatsioonivaldkonnad/efektiivsus-ja-lean/